Szusując po stokach Beskid Sport Arena, wypatrujcie czarnego, wesołego koziołka z dużymi oczami i pomarańczowym szalikiem. Ignacy bardzo lubi pozować do zdjęć, szczególnie z najmłodszymi amatorami białego szaleństwa.
Szusując po stokach Beskid Sport Arena, wypatrujcie czarnego, wesołego koziołka z dużymi oczami i pomarańczowym szalikiem. Ignacy bardzo lubi pozować do zdjęć, szczególnie z najmłodszymi amatorami białego szaleństwa.
Zapraszamy do uczestnictwa w górskich wycieczkach rowerowych MTB połączonych z elementami szkolenia oraz w zajęciach indywidualnych. Rekomendujemy pakiet 3 dniowych wycieczek dla dzieci w dwóch grupach wiekowych (7-9 lat, 10-13lat).
Nazwa góry Klimczok wywodzi się od zbójnika z pogranicza żywiecko-śląskiego – Klimczoka, który ponoć miał się tu ukrywać w jednej z licznych jaskiń i rozpadlin skalnych. Klimczok to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Śląskiego, łączący grań okalającą dolinę Szczyrku z jednej strony, Dolinę Wapienicy z drugiej i dolinę Bystrej z trzeciej.
Szczyt Szyndzielni zlokalizowany jest na wysokości 1028 m n.p.m. Ze szczytu Szyndzielni roztacza się szeroka panorama na miasto Bielsko-Biała oraz pobliski Beskid Mały. Na Szyndzielnię prowadzi kolej linowa o długości 1810 m. Została uruchomiona w 1953 r.
Pierwszy wyciąg narciarski (tzw. wyciąg saniowy) powstał w 1924 r. w Szwajcarii, w Crans. Wynalazek ten miał jednak małą przepustowość i zastosowanie ograniczone do równo opadających stoków. Dlatego też poszukiwano bardziej praktycznych urządzeń do transportu narciarzy.
Kompleks skoczni narciarski Skalite należy do Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku. Składa się z trzech skoczni o zróżnicowanych wymiarach. Skocznie są czynne przez cały rok, dzięki wykonanym instalacjom do mrożenia rozbiegów, naśnieżania i zraszania całego kompleksu. Latem odbywają się tu zarówno treningi, jak i zawody.
Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) to przełęcz, która dzieli Szczyrk i Wisłę. Biegnie przez nią droga wojewódzka przejezdna również w okresie zimy. Przełęcz Salmopolska to punkt wypadowy dla wycieczek w kierunku Malinowskiej Skały i Skrzycznego, w kierunku Baraniej Góry, a także w przeciwnym kierunku, tj. na Klimczok i Błatnią. Przez Grabową można również zejść do Brennej.
Położone koło Bielska Białej u podnóża Błatniej Jaworze w latach 1862-1907 miało status Zdroju. Do dziś do spacerów zachęca piękny Park Zdrojowy. Tu właśnie kilka lat temu wybudowano tężnię solankową. Powstała dzięki zaangażowaniu władz Jaworza, a na wykonawców wybrano cieśli z Zakopanego i Poronina.
Galeria sztuki, której historia zaczęła się w 1995 r. dzięki inicjatywie Barbary i Mirosława Bator, prezentuje sztukę wielu dziedzin. Ten mały dom stał się miejscem wystaw i spotkań artystów zajmujących się zarówno malarstwem i grafiką, jak ceramiką, szkłem artystycznym czy rzeźbą. Swoje warsztaty i odczyty mają tu ludzie kultury i sztuki oraz poeci. To tu odbywają się wieczory autorskie.
BeskidartS to jednocześnie: studio, galeria sztuki, dom kultury i sklep pod jednym dachem. Bardzo ciekawe miejsce, gdzie można porozmawiać o twórczości, poznać czasem artystów tworzących na miejscu, gdzie odbywają się sesje fotograficzne, koncerty i warsztaty.
Deptak nad Żylicą to miła alternatywa do ruchliwej głównej ulicy w Szczyrku. Latem jest oblegany przez spacerujących turystów, zimą nieco zapomniany. To znakomita przestrzeń do spacerów. Przy śnieżnej pogodzie także doskonale miejsce na poranne biegówki lub spacer z psem.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski (również: Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej, Sanktuarium na Górce) to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego nie tylko w Szczyrku, ale w całym Beskidzie Śląskim. Objawienie Matki Boskiej w 1894 r. sprawiło, że niniejsze sanktuarium odwiedzają rzesze wiernych z całego świata.
Skrzyczne to najwyższy szczyt w Beskidze Śląskim (1257 m n.p.m.). Dla większości przyjeżdżających turystów, Skrzyczne to obowiązkowy punkt programu przez cały rok. W sezonie zimowym Skrzyczne jest oblegane przez narciarzy i snowboardzistów, latem przez turystów pieszych i rowerzystów.
W małej miejscowości Bystra, zbaczając kilkaset metrów z drogi ze Szczyrku do Bielska, znajdziemy zabytkową Willę z ogrodem, w której blisko dwadzieścia lat żył i tworzył Julian Fałat. Miejsce to znane jest jako Fałatówka.
Jaskinie w rejonie Beskidu Śląskiego nie powstały w wyniku rozwoju zjawisk krasowych. Nie są to więc jaskinie z piękną szatą naciekową. Jednak jako geologiczne obiekty turystyczne są oczywiście bardzo ciekawe.