Skrzyczne to najwyższy szczyt w Beskidze Śląskim (1257 m n.p.m.). Dla większości przyjeżdżających turystów, Skrzyczne to obowiązkowy punkt programu przez cały rok. W sezonie zimowym Skrzyczne jest oblegane przez narciarzy i snowboardzistów, latem przez turystów pieszych i rowerzystów.
Skrzyczne należy do Korony Gór Polski, czyli najwyższych szczytów pasm górskich w Polsce.
Na szczyt można dostać się wygodną 4 osobową koleją krzesełkową. Stąd rozciągają się widoki na całą Kotlinę Żywiecką, Babią Górę, Beskid Żywiecki, a bardzo często (w dni z dobrą widocznością) – Tatry. Zimą, gdy pojawia się inwersja, można tu podziwiać najpiękniejszy widok, gdy szczyty gór wyłaniają się z morza mgieł zalegającego w dolinach.
Na szczycie Skrzycznego znajduje się 87-metrowy maszt nadajnika RTV, który jest widoczny z całej okolicy. Wybudowano go końcem lat 90-tych. W usytuowanym obok budynku mieści się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Wisła/Skrzyczne firmy EmiTel z grupy TP SA.
Po drugiej stronie szczytu znajduje się kultowe schronisko Skrzyczne. Przed II wojną światową funkcjonował również drugi obiekt – schronisko turystyczne pod Skrzycznem, które zostało zbudowane w 1924 przez Wintersportklub z Bielska. Drewniany budynek składał się z 2 izb, w których mogło nocować 20 osób. Korzystali z niego głównie narciarze.
Stoki Skrzycznego posiadają ponad 10 kilometrów rozmaitych tras narciarskich należących do Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, w tym trasę z homologacją FIS. Tutejsze trasy czarna i czerwona wyposażone są w system naśnieżania. Mniej doświadczeni narciarze mogą skorzystać z widokowej, łatwiejszej trasy „Ondraszek”.
Zakupując gopass można korzystać z wyciągów na Skrzycznem, w Beskid Sport Arenie i w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim. Ośrodek oferuje również karnety ważne wyłącznie na kolei COS.
Więcej informacji na temat karnetów można znaleźć na stronie: Skipass Szczyrk