Szczyt Szyndzielni zlokalizowany jest na wysokości 1028 m n.p.m. Ze szczytu Szyndzielni roztacza się szeroka panorama na miasto Bielsko-Biała oraz pobliski Beskid Mały.
Na Szyndzielnię prowadzi kolej linowa o długości 1810 m. Została uruchomiona w 1953 r. Dziś, po remontach, kolejka przewozi nas żółtymi, przeszklonymi gondolami. Podczas jazdy możemy cały czas podziwiać przepiękną panoramę Bielska-Białej.
Szyndzielnia to szczyt wznoszący się na północ od Klimczoka, usytuowany pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki w granicach administracyjnych miasta Bielska-Białej.
Takie położenie Szyndzielni zachęca jego mieszkańców i przyjezdnych do uprawiania turystyki pieszej, nordic walkingu oraz kolarstwa górskiego, ale także do spacerów w niższych partiach masywu. Kompleks ten to jedna z większych atrakcji Bielska-Białej.
Wspominając o Szyndzielni, nie sposób nie zapomnieć o festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa! Odbywa się on zimą. W rejon Beskidów przyjeżdżają wówczas turyści z całego kraju. Dotychczas jego wielką atrakcją był koncert finałowy na górze Szyndzielnia, gdzie uczestnicy wjeżdżali o zmroku kolejką gondolową, by na wysokości ponad 1000 m n.p.m. wysłuchać koncertu. W 2021 roku odstąpiono od tej tradycji, festiwal odbył się również nietypowo – bo w czerwcu.
Z kolejki wysiada się przed aktualnie nieczynnym budynkiem (dawniej pełnił rolę górnej stacji, schroniska, punktu gastronomicznego, a nawet dyskoteki) górnej stacji kolejki linowej.
Obok górnej stacji kolejki wybudowano 18 metrową wieżę widokową. Wieża jest czynna w godzinach pracy kolejki i oferuje imponująca panoramę na Bielsko-Białą, kotlinę Żywiecką, trzy pasma Beskidzie: Śląski, Mały i Żywiecki, a w pogodne dni również na Tatry.
Będąc w tym miejscu warto obejrzeć ekspozycję historycznych wagoników mieszczącą się w starej górnej stacji.
Budynek schroniska znajduje się nieznacznie po lewej stronie od szczytu Szyndzielni.
Samo schronisko, zbudowane przez organizację Beskidenverein w 1897 roku na wysokości 1001m n.p.m., jest najstarszym schroniskiem w Beskidach.
Wykonane jest z kamienia, architekturą nawiązuje do schronisk alpejskich, z charakterystyczną wieżyczką. Ciekawostką jest, że w pokoju na wieży zamontowano stację meteorologiczną, na parterze była winiarnia, a nieopodal schroniska znajdowała się skocznia narciarska, na której odbywały się zawody w skokach narciarskich. Również niedaleko był trzykilometrowy tor saneczkowy.
W 1907 roku obok schroniska udostępniono dla turystów ogród roślin skalnych, w którym już od początku jego istnienia znajdowało się kilkaset gatunków roślin, zarówno polskich, jak i alpejskich.