KONIEC SEZONU ZIMOWEGO 23/24 DZIĘKUJEMY :) KONIEC SEZONU ZIMOWEGO 23/24 DZIĘKUJEMY :)
KONIEC SEZONU ZIMOWEGO 23/24 DZIĘKUJEMY :) KONIEC SEZONU ZIMOWEGO 23/24 DZIĘKUJEMY :)
Salmopol
Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż)

Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż)

przełęcz salmopolska

Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) to przełęcz, która dzieli Szczyrk i Wisłę. Biegnie przez nią droga wojewódzka przejezdna również w okresie zimy. 

Przełęcz Salmopolska to punkt wypadowy dla wycieczek w kierunku Malinowskiej Skały i Skrzycznego, w kierunku Baraniej Góry, a także w przeciwnym kierunku, tj. na Klimczok i Błatnią. Przez Grabową można również zejść do Brennej.

Z uwagi na wysokość n.p.m., Przełęcz Salmopolska to zawsze pierwsze miejsce w rejonie, gdzie późną jesienią spragnione śniegu dzieci zjeżdżają na sankach i nartach. Gospodarze małego prywatnego kompleksu narciarskiego dbają o warunki na swoich stokach. Na miejscu znajdują się 2 wyciągi narciarskie:

  • Wyciąg orczykowy „Biały Krzyż” – długość trasy ok. 300 m
  • Wyciąg talerzykowy „Bartuś” – długość trasy ok. 200 m

Oba wyciągi są ratrakowane, oświetlone i stale dośnieżane. 

biały krzyż

Nazwa Biały Krzyż (częściej kojarzona i używana niż Salmopol czy Przełęcz Salmopolska) pochodzi od stojącego na górze krzyża. Historia jego powstania nie jest pewna, ale zasłyszane opowieści głoszą, że Biały Krzyż stoi na miejscu, które ma upamiętniać zatargi między katolikami a ewangelikami. Inne źródła podają, że krzyż był symbolem walk konfederatów Barskich z Moskalami na równi Łodygowickiej w 1772 roku.

Dziś najciekawszym miejscem na odpoczynek jest karczma Biały Krzyż, z czarną izbą ze stojącym na środku odtworzonym „kurnym” paleniskiem.