Klimat w Polsce sprzyja aktywnemu wypoczynkowi zarówno latem, jak i zimą. Zimowa aura zapewnia wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Nie ma więc co się dziwić, że niektórzy miłośnicy zimowego szaleństwa tylko czekają, aż spadnie pierwszy śnieg, a temperatury zejdą poniżej zera. Czas między grudniem a marcem dla wielu z nich stanowi moment kapitalnej zabawy, sprawdzianu dla swoich umiejętności na stoku tudzież relaksu na lodowisku lub górskich szlakach. I właśnie dlatego, w niniejszym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym sportom zimowym, które można uprawiać w Polsce bez względu na wiek, zachęcając tym samym do aktywności w nadchodzącym sezonie.
Jazda na nartach to dyscyplina sportowa, która od lat zyskuje na popularności. Dzięki uwarunkowaniom geograficznym w Polsce zdecydowanie jest gdzie szusować na nartach. Choć polski klimat nie zapewnia takich warunków, jakie panują na przykład w Alpach, to jednak w rodzimych górach nie brakuje również ośrodków narciarskich z profesjonalną infrastrukturą. Tego typu przykładem jest chociażby ośrodek narciarski Beskid Sport Arena, który dysponuje profesjonalnym sprzętem umożliwiającym tworzenie śniegu nawet w bardzo niesprzyjających warunkach.
W Polsce od stycznia do marca (a czasem nawet do kwietnia) narciarze zwykle nie mają powodów do narzekania. Dobrze naśnieżone stoki gwarantują fantastyczne przeżycia i zwiastują znakomitą zabawę. Na tę można liczyć przede wszystkim w południowej Polsce, gdzie znajdują się największe ośrodki narciarskie. Te zapewniają nie tylko długie i krótkie, oświetlone lub nie, proste lub kręte trasy zjazdowe, ale również dostęp do szkółek narciarskich, przedszkoli narciarskich i odpowiednio wyposażonych wypożyczalni sprzętu zimowego.
Zjeżdżanie na nartach to dobry pomysł na weekendowy wypad za miasto czy dłuższy urlop. Dla tych, którzy mieszkają blisko gór, to również forma rozrywki z której można korzystać nawet codziennie – przed czy po pracy. Narciarstwo zjazdowe to także sport zimowy, który jest dla każdego. Może uprawiać go zarówno kilkuletnie dziecko, jak i sprawny senior.
Jazda na snowboardzie to nieco mniej popularna od narciarstwa zjazdowego dyscyplina sportowa uprawiana zimą. Zdaniem wielu miłośników białego puchu, szusowanie na desce snowboardowej zapewnia znacznie większe emocje niż jazda na nartach, ale jest też znacznie bardziej kontuzjogenne (zwłaszcza u mniej doświadczonych snowboardzistów). Mimo tego sport ten chętnie uprawia coraz więcej osób, zwłaszcza w młodym wieku, choć nie ma przeciwwskazań do tego, aby „zabawy z deską” uskutecznić także w starszym wieku.
Snowboardziści, podobnie jak narciarze zjazdowi, mogą skorzystać z lekcji prywatnych i zajęć grupowych w profesjonalnych szkółkach i przedszkolach, zarówno ucząc się poprawnej i bezpiecznej techniki poruszania się na desce snowboardowej na stoku, jak również doszkalając swoje umiejętności, w tym także poznając nowe tricki. Znaną i powszechnie cenioną szkółką dla snowboardzistów w Beskidach jest szkoła przy ośrodku sportów zimowych Beskid Sport Arena. Jej adepci już po pierwszych lekcjach są w stanie opanować technikę jazdy na snowboardzie, a częstokroć nawet potrafią wykonać proste tricki snowboardowe, jak Noseroll 180 czy Indy.
Narciarstwo biegowe to rodzaj sportu, który można uprawiać nawet z dala od gór. To świetna alternatywa dla osób, które chcą korzystać z możliwości jakie daje zima, a jednocześnie które najbliższe pasma górskie mają oddalone o kilka godzin drogi.
Do uprawiania narciarstwa biegowego potrzebne są jedynie tzw. biegówki, czyli narty biegowe (które na rynku wtórnym można upolować już nawet za kilkaset złotych) oraz kije. Ta dyscyplina sportowa króluje przede wszystkim na ścieżkach leśnych i alejkach parkowych. Ważne jest jedynie, by teren był w miarę płaski i dobrze ośnieżony.
Narciarstwo biegowe może zimą zastąpić jogging albo dostarczyć rozrywki dla całej rodziny w niedzielne popołudnie. Dużą zaletą narciarstwa biegowego jest to, że opanowanie tego sportu nie stanowi wielkiego wyzwania zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Jedyne, co warto intensywnie poćwiczyć przed wybraniem się w trasę, to hamowanie i skręcanie. Tego typu umiejętności można posiąść od prywatnych instruktorów narciarstwa biegowego, których bez większego wysiłku można znaleźć w internecie lub lokalnych grupach w social mediach.
Narciarstwo biegowe można również z powodzeniem uprawiać w popularnych kurortach górskich. Dobrym przykładem jest tutaj Szczyrk. W sezonie letnim trasa o długości 1,85 km służy mieszkańcom i turystom do biegania lub uprawiania nordic walking, zaś zimą staje się doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego.
Zima to również idealny moment w roku, by rolki i wrotki zamienić na łyżwy. Choć mogłoby się wydawać, że łyżwiarstwo to sport zimowy głównie dla fanów rolek i wrotek, to tak w rzeczywistości nie jest. W Polsce jazdę na łyżwach w sezonie zimowym umożliwiają przede wszystkim miejskie kryte lodowiska (zwykle są czynne w dużych miastach) oraz zadaszone ślizgawki i ślizgawki czynne na świeżym powietrzu. Te ostatnie są czynne zwykle w mniejszych miastach oraz przed galeriami handlowymi. Wśród łyżwiarzy można znaleźć zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych, a także coraz częściej i seniorów.
Opanowanie techniki jazdy na łyżwach, zwłaszcza samodzielnie i w początkowym etapie, może być skomplikowane. Dobrym pomysłem jest skorzystanie, podobnie jak w przypadku narciarstwa biegowego, z pomocy bardziej doświadczonych osób. Te przekażą wskazówki na temat doboru odpowiednich łyżew, jak również zademonstrują sposób poprawnego ułożenia ciała i nóg podczas jazdy na wprost, skręcania i hamowania. Osoby bardziej zdeterminowane mogą nauczyć się jazdy na łyżwach (w podstawowym zakresie) już po godzinnej lekcji.
Jazdę na łyżwach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach lub na wsiach, gdzie nie ma lodowisk i oficjalnych ślizgawek, niektórzy uskuteczniają na zamarzniętych taflach jeziora. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne, gdyż istnieje duże ryzyko zapadnięcia się łyżwiarza pod pękniętym lodem. Ceniąc swoje zdrowie i życie warto zdecydować się na pokonanie większej odległości i jazdę na łyżwach w bezpiecznych warunkach – na zabezpieczonej ślizgawce.
W niektórych kurortach turystycznych, ślizgawki zlokalizowane są w pobliżu stoków narciarskich, dzięki czemu jazda na lodzie może być urozmaiceniem wyjazdu na narty czy snowboard.