Rozpoczęliśmy naśnieżanie stoku i odliczamy dni do sezonu narciarskiego 2024/2025! Będziemy kręcić od 8.30 do 16.00. Jazda wieczorna w godzinach 17.00 - 20.00.
Rozpoczęliśmy naśnieżanie stoku i odliczamy dni do sezonu narciarskiego 2024/2025! Będziemy kręcić od 8.30 do 16.00. Jazda wieczorna w godzinach 17.00 - 20.00.
Historia światowego narciarstwa
NEWS
historia światowego narciarstwa

Historia światowego narciarstwa

Dzieje światowego narciarstwa sięgają czasów prehistorycznych. Jednak przez dłuższy czas przymocowane do nóg deski służyły wyłącznie do przemieszczania się, a nie rekreacji czy tym bardziej współzawodnictwa sportowego. Jak to się stało, że narty stały się tak popularne i dziś wiele osób nie wyobraża sobie zimy bez szusowania po świeżym „sztruksie”?

Kiedy powstały pierwsze narty?

Historia nart może sięgać nawet epoki kamiennej, a konkretnie 9000 lat wstecz. Jednak najstarsze artefakty świadczące o używaniu prymitywnych nart mają 3000-5000 lat. Są to malowidła naskalne odkryte w Rosji i Skandynawii, przy czym to właśnie ojczyzna wikingów uważana jest za kolebkę światowego narciarstwa (choć obecnie uważa się, że narty pochodzą z Azji Środkowej, a do Skandynawii sprowadzili je Lapończycy). Jedna z najstarszych odnalezionych nart ma ok. 4500 lat i pochodzi z miejscowości Hoting w Szwecji. Pierwsze narty różniły się kształtem i wymiarami, a badacze podzielili je na trzy odmiany:

  • południowe: krótkie, z wyrzeźbionym miejscem na stopę; występowały od południowej Skandynawii po Polskę;
  • północne: narty różnej długości (ślizgowa dłuższa, a odbijająca krótsza), z podbiciem skórzanym; pochodziły z Finlandii;
  • arktyczne: narty z wygiętą końcówką, wyposażone w futrzaną wyściółkę i mocowanie na stopy; występowały na Syberii i w północnej Skandynawii.

Legendarne początki narciarstwa

Przez długi czas narty stanowiły wyłącznie przedmiot użytkowy, który ułatwiał chodzenie po zaśnieżonym terenie. Dzięki deskom ciężar ciała rozkładał się na większą powierzchnię, co ograniczało zapadanie się w śniegu. Narty służyły zatem do przemieszczania się i polowań na zwierzynę, jednak prawdopodobnie już w XI wieku używano ich również w celach sportowych. Tak przynajmniej wynika z opowieści o norweskim królu Haraldzie III Srogim, który w 1060 roku miał podziwiać odważnego narciarza Hemminga zjeżdżającego z najwyższego klifu morskiego w Europie. Ekstremalny zjazd spodobał się królowi tak bardzo, że ten nakazał Hemmingowi powtórzenie swojego wyczynu. Według niektórych źródeł narciarz miał runąć w przepaść i przeżyć, by za sześć lat ugodzić króla śmiertelnym strzałem z łuku.

Przełomowy XIX wiek – początki narciarstwa rekreacyjnego i sportowego

Nawet jeżeli Wikingowie rzeczywiście dostrzegli w nartach rozrywkowy potencjał, to prawdziwy przełom w tej kwestii miał miejsce dopiero w XIX wieku. To właśnie wówczas Skandynawowie zaczęli na szeroką skalę używać nart do rekreacji i współzawodnictwa sportowego. Dzięki norweskim imigrantom narciarstwo rozpowszechniło się także w innych częściach świata – nawet w tak odległych jak Stany Zjednoczone czy Nowa Zelandia. Na początku XIX wieku w norweskim regionie Telemark powstał pierwowzór współczesnych nart zjazdowych. Wynalazek został spopularyzowany przez stolarza Sondre Norhaima, który wprowadził również wiele nowych rozwiązań, w tym np. wygięcie pośrodku narty, taliowany kształt (zwężony na środku i rozszerzony na końcach), ulepszone wiązania.

Kolejną ważną postacią przełomowego XIX wieku był norweski badacz, Fridtjof Nansen, który w niespełna 40 dni przemierzył na nartach Grenlandię. W 1891 roku Nansen wydał książkę o swojej ekspedycji, która zainspirowała wielu ludzi, w tym austriackiego artystę i filozofa o nazwisku Mathias Zdarsky. Austriak wzorem Nansena zaczął używać nart, aby ułatwić sobie przemieszczanie się po trudnym regionie alpejskim. Z czasem Zdarsky zaczął udoskonalać sprzęt (m.in. skrócił narty sprowadzone z Norwegii i wymyślił stalowe wiązanie) i eksperymentować z technikami zjazdowymi, dzięki czemu dzisiaj uważa się go za pioniera narciarstwa alpejskiego.

Ważne daty w historii narciarstwa z XIX wieku

  • 1843 r. – pierwsze zawody w biegach narciarskich (Tromso, dystans 5 km);
  • 1868 r. – pierwszy konkurs skoków narciarskich (Christiania, czyli dzisiejsze Oslo);
  • ok. 1870 r. – pierwsze instrukcje jazdy na nartach;
  • 1888 r. – Fridtjof Nansen przemierza Grenlandię na nartach;
  • 1897 r. – Mathias Zdarsky wydaje książkę o opracowanej przez siebie technice zjazdowej.

Rozwój narciarstwa w XX wieku

Wiek XX przyniósł dalszy rozkwit narciarstwa jako sposobu na rekreację i współzawodnictwo sportowe. W 1908 roku w Schwarzwaldzie uruchomiono pierwszy wyciąg narciarski, który napędzało koło młyńskie. Pojawiły się pierwsze ośrodki prowadzące szkolenia narciarskie dla turystów, organizowano konkursy i zawody, a w kinach wyświetlano filmy poświęcone tematyce narciarskiej. W 1931 roku w szwajcarskiej miejscowości Mürren zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, zaś pięć lat później po raz pierwszy włączono narciarstwo alpejskie do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen. Kolejne lata były bardzo owocne dla narciarstwa – w ciągu zaledwie 25 lat (od 1950 do 1975 roku) liczba osób uprawiających sporty zimowe wzrosła z 5 do 35 milionów.

Ośrodki narciarskie na całym świecie

Obecnie narciarstwo jest sportem masowym – uprawiają go ludzie w każdym wieku, niezależnie od płci, wykształcenia czy statusu materialnego. Narciarstwo ma duże znaczenie także dla gospodarki, ponieważ w niektórych regionach w Szwajcarii, Austrii, Włoch czy Francji turystyka zimowa stanowi główne źródło dochodu mieszkańców. Jednak ośrodki narciarskie to nie tylko Alpy. Również w Polsce nie brakuje zimowych kurortów, które zapewniają dobrze utrzymane trasy i nowoczesną infrastrukturę narciarską. Miłośnicy jazdy na nartach znajdą odpowiednie warunki na całym świecie – także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, a nawet w tak nieoczywistych regionach jak Nowa Zelandia, Australia, Sycylia czy Argentyna.

A my oczywiście zapraszamy na przyjemne szusy do naszego ośrodka narciarskiego – Beskid Sport Arena.