KONIEC SEZONU ZIMOWEGO 23/24 DZIĘKUJEMY :) KONIEC SEZONU ZIMOWEGO 23/24 DZIĘKUJEMY :)
KONIEC SEZONU ZIMOWEGO 23/24 DZIĘKUJEMY :) KONIEC SEZONU ZIMOWEGO 23/24 DZIĘKUJEMY :)
Rodzaje nart zjazdowych
NEWS
rodzaje nart zjazdowych

Rodzaje nart zjazdowych

Narciarstwo zjazdowe – zwane też narciarstwem alpejskim – to najpopularniejsza forma aktywności na śniegu. Jednak style jazdy, potrzeby i umiejętności są różne, więc i narty zjazdowe występują w zróżnicowanych wariantach. Na czym polega narciarstwo alpejskie i jakie są najpopularniejsze rodzaje nart zjazdowych?

Czym jest narciarstwo zjazdowe?

Pomysłodawcą narciarstwa zjazdowego był austriacki nauczyciel i artysta, Mathias Zdarsky (1856-1940), który używał nart do przedostania się z wyżej położonego terenu alpejskiego do wioski znajdującej się niżej. Stąd też narciarstwo alpejskie to nic innego jak szybki zjazd w dół. Szusować można zarówno na przygotowanych trasach zjazdowych, jak i nartostradach czy w snowparkach. Przy narciarstwie zjazdowym trzeba również opanować techniki skrętów, dzięki którym jazda jest bardziej dynamiczna i widowiskowa. Obecnie najpopularniejsze są dwa style:

  • jazda carvingowa z długimi i ciętymi skrętami oraz
  • śmig, który polega na wykonywaniu krótkich i rytmicznych skrętów.

Jakie narty do narciarstwa zjazdowego?

Narty zjazdowe są wąskie i krótsze niż narty przeznaczone do narciarstwa klasycznego (czyli biegówki), a ponadto mają ostre krawędzie. Wiązania i buty zapewniają dobre usztywnienie stopy, jednak w razie upadku działa mechanizm wypięcia nart, co ogranicza ryzyko odniesienia poważnego urazu. Do lat 90. ubiegłego wieku narciarstwo zjazdowe uprawiano na klasycznych „deskach” o prostym kształcie z równoległymi krawędziami. Natomiast dzisiaj producenci oferują głównie narty taliowane, które są szersze na końcach i węższe na środku (tzw. narty carvingowe).

Największą zaletą nart taliowanych jest łatwiejsze wchodzenie w zakręty. Przy klasycznych nartach inicjowanie skrętu wymaga obrócenia stóp, natomiast przy nartach carvingowych wystarczy odpowiednio balansować ciałem. W jeździe carvingowej podczas skrętów obciążone są obie narty, dzięki czemu narciarz utrzymuje stały kontakt z podłożem. Ponadto narty są rozstawione szerzej, co zapewnia lepszą stabilność przy dużych prędkościach. Osoby początkujące mogą jednak odczuwać strach przed mocnym pochyleniem ciała podczas wchodzenia w zakręty, dlatego warto pamiętać, że działająca wówczas duża siła odśrodkowa zapobiega upadkom.

Najpopularniejsze rodzaje nart zjazdowych

Obecnie produkuje się głównie narty taliowane, jednak nie wszystkie są jednakowo skonstruowane. Poszczególne modele różnią się m.in. proporcjami, promieniem skrętu i elastycznością. Niektóre są odpowiednie dla osób początkujących, inne przeznaczone są głównie dla wyczynowców oraz narciarzy, którzy jeżdżą od wielu lat. Z jakich nart korzysta się najczęściej?

Najpopularniejsze modele nart zjazdowych:

  • narty allround – narty o dużej elastyczności i małym promieniu skrętu (12-13 m), z uniesionym dziobem (tzw. rockerem). Odpowiednie dla nowicjuszy i osób średniozaawansowanych.
  • narty allmountain – lekkie, szerokie narty o średnim promieniu skrętu (15-21 m), z uniesionym dziobem i piętką. Przystosowane do jazdy po przygotowanej trasie i na dziewiczych stokach.
  • narty race – narty przeznaczone do dynamicznej jazdy po stromych stokach, dostępne w wersji slalomowej (mały promień skrętu 11-14 m) oraz gigantowej (większy promień skrętu 15-23 m. Odpowiednie dla osób doświadczonych.
  • narty race FIS – bardziej zaawansowane niż narty race. Przeznaczone dla zawodowców i osób zaawansowanych.
  • narty freeride – narty szerokie i długie, o wzmocnionej konstrukcji, z rockerem w dziobie i piętce. Przystosowane do jazdy po świeżym śniegu i poza wyznaczonymi trasami.
  • narty freestyle – narty o wyjątkowo wytrzymałej konstrukcji, z zadartym dziobem i piętką. Zalecane do akrobacji z wykorzystaniem ramp, skoczni, barierek czy boxów.

Inne rodzaje nart zjazdowych

W sklepach i wypożyczalniach narciarskich można znaleźć również inne rodzaje zjazdówek, przy czym cieszą się one mniejszą popularnością niż narty allround czy allmountain. Ciekawym przykładem są chociażby nieco zapomniane narty telemarkowe, które charakteryzują się dość lekką, trwałą i elastyczną konstrukcją. Narty te są wyposażone w wiązania umożliwiające uniesienie pięty, ponieważ w jeździe telemarkowej narciarz unosi kolano i stopę podczas wykonywania skrętu.

Wśród klasycznych nart zjazdowych wyróżniają się także narty do fun-carvingu, które mierzą nie więcej niż 100 cm i mają niewielki promień skrętu (ok. 10 m). Z racji swej budowy narty te doskonale nadają się do wykonywania ostrych zakrętów z mocno pochyloną sylwetką.

Narty zjazdowe dla początkujących

Osobom, które nigdy wcześniej nie miały nart na nogach, można polecić narty typu easycarver. Takie narty są krótsze niż klasyczne, dzięki czemu łatwiej nad nimi zapanować. Miękka i elastyczna konstrukcja sprawia, że trudno rozwijać na nich zawrotne prędkości – to duża zaleta dla narciarzy, którzy nie czują się pewnie na stoku i wobec tego wolą spokojniejszą jazdę. Narty easycarver zostały zaprojektowane z myślą o dobrze przygotowanych trasach, ponieważ osoby początkujące nie powinny zapuszczać się na nieznane tereny czy jeździć po muldach.